0

Składowe wtyczki Jack

Charakterystyka i budowa wtyku 

Każda wtyczka składa się z określonych składowych. W przypadku wtyków Jack jest to dość prosta budowa. Wtyczka Jack jest okrągła, przez co dowolnie można ją obracać. Wyposażona jest w nasadkę, która blokuje ją w gnieździe. Dzięki takiemu rozwiązaniu niemożliwe jest złe umiejscowienie wtyczki w gnieździe, dzięki czemu w pierwotnej formie była wykorzystywana w ręcznych centralach telefonicznych, gdzie liczyła się szybkość i precyzja. Elementami składowymi wtyczki w wersji mono są: tuleja, nasadka i pierścienie izolujące. Dzięki zastosowaniu pierścieni sygnałowych oraz dodatkowych pierścieni izolujących można uzyskać sygnał stereo oraz dodatkową linię mikrofonu lub wideo.

Dzięki swojej uniwersalności wtyczka jack ma wszechstronne zastosowanie. Dawniej była używana do przesyłu sygnału video, teraz ponieważ do tego przekazu zostało wprowadzony kilka nowych rozwiązań jack używany jest głównie do przesyłu audio. Występują trzy wielkości wtyczek Jack o rozmiarach 6,3 mm, 3,5 mm oraz 2,5 mm. Każdy może występować w wersji dwu, trzy lub czteropinowej. Najpopularniejszą wtyczką o szerokim spektrum zastosowań w połączeniach audio i wideo jest mini Jack, którego można spotkać jako uniwersalne złącze praktycznie wszędzie. Duże jack 6,3mm użytkowany jest przez instrumentalistów do podłączenia swoich urządzeń pod wzmacniacz czy mikser (klawiszowców i gitarzystów). 

Przekrój kabla przy zastosowaniu Jacka

Przekrój kabla jaki należy zastosować uzależniony jest od tego jaki sygnał chcemy przesyłać i z jaką prędkością. Dla szybszego transportu sygnałowego pomiędzy odległymi miejscami przekrój kabla z dużą wtyczką Jack może wynosił zaledwie 0,1 – 0,2 mm². Jednak do zastosowań stricte muzycznych przekrój ten powinien być znacznie większy i wynosić od 1,5 mm² dzięki czemu kable nie będą się nagrzewać od przenoszenia mocy, a to poprawia ich trwałość i żywotność.  

TS, TRS, TRRS

W związku z tym, że gniazdo Jack posiada wiele zastosowań, to powinno być odpowiednio dostosowywane do konkretnego urządzenia. Przez różne standardy połączeń wtyczka Jack posiada różne konfiguracje okablowania. Może zatem posiadać różną ilość tzw. pinów, od mono po stereo z linią mikrofonu. Do dokładnego oznaczenia danego okablowania używa się określonych oznaczeń. Typ TS to wtyk mono z 2 pinami, który głównie wykorzystywany jest do głośników, mikrofonu i gitary. Typ TRS to wtyk stereo z 3 pinami, który wykorzystywany jest do słuchawek. Typ TRRS to wtyk z 4 pinami, który potrafi obsłużyć dźwięk stereo oraz ma dodatkową linię mikrofonu dla zestawu słuchawkowego lub obrazu dla połączenia z aparatem lub kamerą. 

Podsumowanie

Choć wtyk Jack należy do jednych z najstarszych rodzajów połączeń to w dalszym ciągu cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza przy połączeniach audio. Daj również bezproblemową możliwość rozgałęzienia. I tak na przykład kabel w kształcie litery „Y”, zakończony z jednej strony wtykiem TRS, z drugiej zaś dwoma wtykami TS, pozwala na wysłanie i powrót sygnału przy użyciu tylko jednego gniazda miksera.

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Przy zastosowaniu kabli zbalansowanych możemy przesłać sygnał na duże odległości przy jednoczesnym zminimalizowaniu niepożądanych zniekształceń.   

Zobacz również jak dobrać kabel do mikrofonu ->