Zakup gitary klasycznej

Kupowanie gitary klasycznej, może być trudnym zadaniem, szczególnie kiedy dopiero zaczynamy przygodę z muzyką. Poniżej przedstawimy kilka rad na temat wybierania dobrej jakości gitary klasycznej, niezależnie czy będzie to gitara za 300zł czy 3000zł.
Jeżeli kiedykolwiek byłeś w dobrze wyposażonym sklepie z gitarami, na pewno ich mnogość przyprawiła cie o zawrót głowy. Istnieją setki różnych kształtów, rozmiarów, marek oraz typów gitar. Przedział cenowy waha się od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jeżeli jesteś początkującym gitarzystą, ocenienie brzmienia gitary może być trudnym zadaniem, ponieważ twoje uszy nie wiedzą, czego tak na prawdę się spodziewać.

Kiedy jesteś w sklepie z gitarami, zawsze powinieneś poprosić sprzedawcę o pomoc. W ten sposób, będziesz mógł, kolokwialnie mówiąc, ograć dowolną gitarę. Jeżeli nie grasz jeszcze zbyt dobrze, poproś sprzedawce żeby dla ciebie zagrał. W tej sposób porównasz brzmienie poszczególnych gitar. Gdyby okazało się, że dany sprzedawca nie potrafi grać, zapytaj czy ktoś inny z obsługi sklepu może to zrobić. Nie sprawdzenie brzmienia różnych gitar, jest jak kupowanie samochodu, bez jazdy próbnej.
Gitary mają bardzo zróżnicowane brzmienie i dlatego powinniśmy przetestować (posłuchać) ich sporą ilość, żeby dowiedzieć się co jest zgodne z naszym gustem. Nie bój się porównywania gitar. Gitarzyści są zazwyczaj bardzo towarzyscy i wykorzystają każdą okazję, żeby dla kogoś zagrać. Jeżeli nie potrafisz jeszcze grać i podczas wyboru gitary nie znajdziesz nikogo, kto mógłby to zrobić dla ciebie, szczerze odradzam ci kupno gitary. Powinieneś wrócić innym razem, kiedy ktoś taki się znajdzie. Zawsze można poprosić o to znajomego, który ma o tym pojęcie. Na pewno nie odmówi.

Sprawdź rozmiar oraz kształt gitary

Gitary klasyczne, występują w różnych kształtach oraz rozmiarach. Przed zakupem, powinniśmy wziąć w ręce różne odmiany, żeby dowiedzieć się, która jest dla nas najbardziej komfortowa. Jest to zależne od kształtu naszego ciała. Jeżeli na przykład nasz wzrost przekracza 180 cm, mniejsze gitary mogą okazać się niewygodne. Gryf może być niedopasowany do rozmiaru naszych dłoni. Nawet jeśli nie potrafisz jeszcze grać, powinieneś usiąść z gitarą i sprawdzić jak się z nią czujesz.

Sprawdź wykonanie instrumentu

– Wydobądź dźwięk każdej struny, na każdym progu – zwróć uwagę czy któryś nie gra nieprawidłowo
– Sprawdź wysokość strun względem gryfu – użyj akordów barowych, zwracając uwagę na potrzebną siłę nacisku w poszczególnych pozycjach na gryfie
– Sprawdź czy gitara trzyma strój – zagraj z większą dynamiką, po czym sprawdź czy gitara dalej stroi

Udany zakup gitary klasycznej, może sprawiać ci radość przez resztę życia, dlatego powinieneś dobrze się zastanowić i dokonać odpowiedniego wyboru. Nawet jeżeli nie planujesz grać na co dzień, powinieneś wybrać dobrej jakości instrument, który zachowa brzmienie na długie lata. Na dodatek nie musisz wydawać tysięcy złotych – wystarczy wiedzieć jak rozpoznać dobrze wykonaną gitarę.