0

RENESANS GITARY KLASYCZNEJ

Gitara jest określeniem skupiającym kilka głównych instrumentów, a mianowicie gitarę klasyczną, akustyczną, elektryczną i basową. To jednak ta pierwsza, klasyczna posiada najdłuższą historię i to ona posłużyła jako baza do stworzenia pozostałych odmian gitary. Choć instrument ten zwykle kojarzony jest z muzyką klasyczną, bez problemu sprawdzi się on także w innych gatunkach muzycznych, takich jak blues, jazz czy country.

Można przypuszczać, że długa historia jaką ma za sobą gitara klasyczna, sprawi, że instrument stopniowo zacznie odchodzić w zapomnienie, lecz nic bardziej mylnego, bowiem zainteresowanie gitara klasyczną rośnie. Można przypuszczać, ze jest tak za sprawą tego, że gitara klasyczna często polecana jest w celu nauki gry. Miękkie, nylonowe struny nie kaleczą tak nieprzyzwyczajonych palców jak metalowe, które znajdziemy na przykład w gitarze akustycznej, dlatego to właśnie gitara klasyczna cieszy się największym zainteresowaniem wśród osób, które chcą się nauczyć grać na gitarze. Czym powinniśmy się kierować wybierając pierwszy instrument?

Miguel Esteva Natalia

Powinniśmy określić budżet jaki możemy przeznaczyć na zakup, a także brzmienie jakie nas interesuje. To jak zabrzmi gitara zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od tego jakich gatunków drewna użyto w czasie produkcji. Drewno takie jak świerk charakteryzuje się bardzo jasnym i czystym brzmieniem, podczas gdy mahoń obfituje w barwy ciemne, ciepłe, czasem wręcz tłuste. To właśnie dlatego możemy często spotkać gitary, które posiadają świerkowy top oraz boki i tył wykonane z mahoniu. Takie połączenie doskonale ze sobą współgra, a gitara tak wykonana może zachwycić szeroką paletą barw. Wraz z zakupem instrumentu możemy kupić także akcesoria. Większość z nich nie jest niezbędna, jednak bez wątpienia powinniśmy zaopatrzyć się w stroik, zwany także tunerem, za pomocą którego szybko nastroimy gitarę. To jak będziemy trzymać gitarę ma duży wpływ na komfort podczas gry. Wielu muzyków używa podczas ćwiczeń akcesoriów takich jak podnóżek, czyli niewielkie krzesełko podstawiane pod stopę, które znacznie zwiększa wygodę podczas gry. To jak będziemy grać zależy jednak tylko od nas i najważniejsze, abyśmy po prostu czerpali radość z gry.