0

Jaka gitara dla początkującego?

Gitara jest jednym z najpopularniejszych instrumentów muzycznych. Oczywiście samo słowo „gitara” jest sporym uogólnieniem, ponieważ instrument ten dzieli się na cztery rodzaje, a mianowicie na gitarę klasyczną, akustyczną, elektryczną i basową. Ze względu na to, że każdy z tych instrumentów różni się brzmieniem, wielu początkujących muzyków nie ma pewności na którym z nich chce rozpocząć naukę. W przypadku gitary basowej takie wątpliwości występują stosunkowo rzadko, jednak warto wiedzieć czym należy się kierować podczas wyboru gitary na początek.

Gitara klasyczna

Bez wątpienia najczęściej polecaną na początek jest gitara klasyczna. Głównym powodem, dla którego tak jest, są struny wykonane z nylonu. Są one bardziej miękkie od strun metalowych, dzięki czemu nie powodują takiego bólu po pierwszych sesjach nauki gry. Poza tym ważną rolę odgrywa również cena. Dobrej jakości gitara klasyczna na początek to koszt około 600 złotych, choć można trafić również na nieco tańsze, również warte uwagi modele. Popularny klasyk nie wymaga dodatkowego sprzętu nagłaśniającego, więc plusem jest dodatkowa oszczędność.

Dobrym wyborem na start będzie gitara Alvera ACG 206, która posiada mahoniowe boki i spód oraz płytę wierzchnią wykonana z cedru. Takie połączenie oferuje ciepłe, głębokie, ale jednocześnie klarowne brzmienie.

Gitara akustyczna

W przypadku gitary akustycznej należy liczyć się z tym, że posiada ona metalowe struny, które wymagają nieco większej siły w celu dociśnięcia ich do podstrunnicy, niż w przypadku strun nylonowych. Akustyk jest głośniejszy od gitary klasycznej, a jego brzmienie jest jaśniejsze i nie tak ciepłe. Jeżeli szukamy donośnego instrumentu o bardzo czystym brzmieniu, wówczas gitara akustyczna będzie strzałem w dziesiątkę. Chętnie polecanym modelem na start jest Ibanez V54NJP. Pudło tej gitary jest w całości wykonane z drewna sapele, które charakteryzuje się bardzo zrównoważonym brzmieniem. Na uwagę zasługuje tu stosunkowo niska jak na gitarę akustyczną akcja strun, która korzystnie wpływa na komfort w trakcie gry.

Gitara elektryczna

Gitara elektryczna to wbrew pozorom nie tylko rock i metal, ale również blues, country czy jazz. Jest to jeden najbardziej uniwersalnych instrumentów. Posiada ona najwęższy gryf i najniższą akcję strun,  a jej brzmienie w znacznym stopniu zależy od użytego wzmacniacza. Należy zatem liczyć się z tym, że sama gitara elektryczna nie wystarczy, ponieważ konieczne będzie również nagłośnienie. Chętnie wybieranym modelem na początek jest Squier Bullet, który posiada dwa ciepło brzmiące przetworniki single coil oraz jeden humbucker umieszczony przy mostku, który dobrze sprawdzi się w trakcie grania ostrzejszych riffów. Jedną z zalet tego modelu jest to, że pomimo niskiej ceny zaskakująco dobrze utrzymuje on strój, co jest szczególnie przydatne na początku nauki gry na gitarze.