Budowa gitary

Do produkcji gitary używa się najczęściej czterech rodzajów drewna: palisandru z Brazylii lub Indii, świerku alpejskiego z Europy, mahoniu z krajów Ameryki Południowej lub hebanu z Cejlonu. Drewno jest przechowywane w specjalnych warunkach, następnie przez średni 120 godzin ręcznie wykonuje się poszczególne elementy instrumentu. Pierwszym etapem jest wycięcie i uformowanie szyjki, do końca której przymocowywana jest płyta rezonansowa. Do płyty mocowane są boki gitary, które następnie łączone są z tyłem pudła za pomocą listwy wzmacniającej. Ostatnimi elementami montowanymi do gitary są gryf i strunnik, a po wyschnięciu gitary dodaje się kołki i struny.

Główka gitary jest miejscem, gdzie znajdują się kołki umożliwiające utrzymywanie stroju strun i najczęściej jest wykonana z drewna mahoniowego lub cedrowego. Spełnia bardzo ważną funkcję estetyczną i dekoracyjną, a jej wygląd potrafi przybrać bardzo wymyślne kształty.

Siodełko jest elementem, który sprawia, że struny utrzymują swoją pozycję nad gryfem gitary. Struny przechodzą przez siodełko od główki gitary wzdłuż gryfu, aż do mostka.

Stroiki są elementami mechanicznymi, które utrzymują napięcie strun. Posiadają małe boczne pokrętło z przekładnią ślimakową, dzięki czemu kręcąc kluczem kołek napina lub luzuje strunę, tym samym podnosząc lub obniżając jej dźwięk. Dobrej jakości stroiki są niezbędne w każdej gitarze, ponieważ to dzięki nim gitara jest w stanie utrzymać strój przez kilkanaście godzin ciągłego grania.

Gryf jest drewnianym elementem na którym rozpięte są struny. Zazwyczaj ma w przekroju kształt litery D lub C i jest najczęściej wykonywany z drewna jesionowego lub mahoniowego.
Do gryfu przymocowana jest podstrunnica, na której nabite są progi oraz często umieszczane są pomocnicze kropki z masy perłowej, które ułatwiają odnajdywanie konkretnych progów.

Progi są sztabkami metalu nabitymi na podstrunnicy i to właśnie one określają co pół tonu wysokość dźwięku. Jakość progów ma kluczowe znaczenie dla brzmienia instrumentu, ponieważ od nich zależy strój gitary oraz komfort grania na instrumencie.

Pudło rezonansowe wzmacnia dźwięk wydobywany podczas szarpania strun i bez niego byłby cichy i płytki. Pudło jest sercem każdej gitary i to od niego najbardziej zależy jej brzmienie i barwa wydobywanego dźwięku. Niestety jest bardzo wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne, zmiany temperatury oraz wilgotność. Jeśli gitara ma służyć przez lata, należy ją przechowywać i transportować w specjalnych pokrowcach i futerałach.

Mostek jest drewnianym elementem przyklejonym do czoła pudła rezonansowego. Znajduje się na nim poprzeczka na której opierają się struny. Przy mostku również mocowane są końcówki strun, przez zawijanie bądź unieruchamiane przy pomocy kołków.

Struny są źródłem dźwięku gitary, ponieważ ich szarpanie powoduje wprowadzenie w drgania, które są wzmocnione poprzez pudło rezonansowe. Gitara klasyczna posiada 6 strun, trzy struny basowe oraz trzy cieńsze struny wiolinowe.