0

Kupujemy gitarę klasyczną

Kupowanie gitary klasycznej

Kiedy jesteś początkującym gitarzystą, kupowanie gitary jest bardzo trudne, jako że brak wiedzy na temat gitar oraz samej gry na nich, może uniemożliwić rozróżnienie pomiędzy dobrze, a źle wykonanym instrumentem. Znajdziesz tutaj kilka porad, jak kupić najlepszą gitarę klasyczną, odpowiednią dla twoich potrzeb.

1. Kup gitarę ze strunami nylonowymi

Jeżeli jesteś muzykiem klasycznym albo zamierzasz nim być, powinieneś wybrać gitarę ze strunami nylonowymi. Gitary ze strunami stalowymi są fajne i brzmią bardzo ładnie, jednak istnieje wiele technik klasycznej gry, których na nich nie wykonasz. Do gry klasycznej potrzebne jest okrągłe i miękkie brzmienie, które zapewnią właśnie struny nylonowe. Będzie to również lepsze rozwiązanie dla twoich palców, gdyż stalowe struny strasznie się wrzynają kiedy opuszki nie są przyzwyczajone do gry.

2. Oceń swój budżet

Sporo zależy od środków jakimi dysponujemy. Gitara na początek to wydatek rzędu 300-600zł. Wszystkie gitary poniżej tego zakresu, będą prawdopodobnie wykonane ze sklejki, która po jakimś czasie zacznie się rozpadać. Po za tym sklejka nie zapewnia odpowiedniego brzmienia. Nie ma nic bardziej zniechęcającego do nauki i wpływającego negatywnie na muzyczny rozwój, niż płasko brzmiący instrument, który mimo naszych naszych największych starań o uzyskanie dobrego brzmienia, na to nie pozwala.

3. Zwróć uwagę na drewno

Najlepsze gitary klasyczne są wykonane ze świerku oraz cedru, jednak innego drewno takie jak mahoń czy klon, również są popularne. Cedr jest uznawany za jeden z najlepszych, gdyż charakteryzuje się ciepłym i zrównoważonych brzmieniem. Osobiście preferuje drewno świerku dla początkujących gitarzystów klasycznych. Świerk jest generalnie trochę tańszy, jednak jego brzmienie jest jaśniejsze oraz bardziej czyste, co może wydawać się bardziej zachęcające dla naszych uszu. Podstrunnica powinna również być wykonana z drewna. Palisander, klon oraz heban są najczęściej spotykane. Należy unikać barwionych podstrunnic.

4. Sprawdź dokładnie gitarę przed kupnem

Polecam pójść do sklepu muzycznego i spędzić w nim kilka godzin, sprawdzając różne gitary. Może się to okazać trudnym zadaniem, jako że sprzedawcy mają tendencję dominacji, szczególnie kiedy jesteśmy początkujący, co może spowodować że będziemy się czuli niekomfortowo albo kupimy gitarę promowaną przez sprzedawce, a która nie będzie do końca nam pasować. Dodatkowo trudno jest sprawdzić gitarę jeżeli nie potrafimy na niej zagrać. Jeżeli nie chcesz pójść do sklepu, zawsze może kupić instrument ze sklepu online, który pozwala na pełny zwrot pieniędzy. W takim wypadku możesz po sprawdzeniu instrumentu w domowym zaciszu, może go odesłać jeżeli nie będzie odpowiedni. Nie oszukujmy się – granie w sklepie, w którym zazwyczaj mamy dookoła przyglądających się ludzi, nie zastąpi dobrego testu na spokojnie w domu.

5. Sprawdź akcję i intonację

To jak stroi gitara, możemy sprawdzić za pomocą stroika. Należy głównie zwrócić uwagę na wysokie pozycje na gryfie. Przydatna będzie tutaj znajomość dźwięków na gryfie, gdyż spotkaliśmy się z sytuacją, w której pewna gitara odstawała niemal o ½ tonu. Oczywiście takie gitary należy omijać z daleka, chociaż wybierając instrument z tego przedziału cenowego, mogą występować pewne niedoskonałości. Możemy je wyregulować później u lutnika.

Akcja odnosi się do odległości strun od podstrunnicy. Dobre ustawienie akcji jest kluczowe dla początkujących muzyków. Jeżeli struny są zbyt nisko będą brzęczały. Z drugiej strony, jeżeli będą zbyt wysoko, trzeba będzie wkładać sporo wysiłku podczas dociskania strun. Optymalne ustawienie to najmniejszy dystans między podstrunnicą a strunami, który nie powoduje brzęczenia podczas gry.

6. Unikaj pakietów “wszystko w jednym”

Zazwyczaj gitary oferowane w pakiecie z innymi akcesoriami, mają niewiele wspólnego z instrumentami. Brzmią źle, są niewygodne i najczęściej są wykonane ze sklejki, która tak jak wspomniałem wcześniej nie wróży niczego dobrego.

Na rynku możemy spotkać jeden wyjątek od tej reguły. Mowa tutaj o pakiecie Yamaha C40. Znajdziemy w nim gitarę Yamaha C45, która jest jednym z najlepszych instrumentów dla początkujących muzyków, pokrowiec, poradnik w postaci książki z DVD oraz stroik. Zestaw jest kilkadziesiąt złotych droższy od samej gitary i warto w niego zainwestować.

Sama gitara Yamahy to naprawdę bardzo dobry instrument za tą cenę. Jest bardzo wygodny podczas gry i oferuje przyzwoite brzmienie. C45 posiada pełno wymiarowy rozmiar i jest wyposażona w nylonowe struny. Trudno jest znaleźć lepszą lepszą propozycję dla początkujących gitarzystów klasycznych za te pieniądze.

7. Wybierz dobrze znaną markę

Dobrym pomysłem jest szukanie instrumentu wśród firm, które mają renomę na rynku i są na nim od dłuższego czasu. Do firm, które produkują świetne instrumenty należą między innymi Yamaha, Ibanez, Aria, Takaminie. Szczególnie firma Yamaha cieszy się wielkim uznaniem wśród młodych gitarzystów od lat.