0

Gitary klasyczne dla dzieci i dorosłych

Gitara klasyczna należy do tych najczęściej wybieranych, zwłaszcza jeżeli chodzi o rozpoczęcie nauki. Potem może być różnie jedni zostają przy niej inni idą w stronę akustycznej, elektrycznej lub basowej, a są i tacy, co na wszystkich po jakimś czasie grają. Bez względu jakie masz plany na przyszłość gitara klasyczna jest tą od której warto zacząć. Przede wszystkim gitara klasyczna w przeciwieństwie do gitar elektrycznych i akustycznych ma nylonowe struny, a to jest zbawienne dla naszych palców. Tego rodzaju struny są delikatniejsze i przyjemniejsze w kontakcie z naszymi palcami, a dzięki temu i nauka jest bardziej komfortowa. Po drugie pudło rezonansowe jest mniejsze niż w przypadku gitary akustyczne a to sprawia, że jest to instrument poręczniejszy i poniekąd wygodniejszy. Już chyba nie trzeba specjalnie udowadniać, że wyższość gitary klasycznej nad elektrycznej jest taka, że możemy na niej zagrać wszędzie, na łące, w lesie, w pociągu, na plaży, bo nie wymaga zasilania. Jak widać same plusy taka gitara ma, więc od niej proponujemy zaczynać bez względu na wiek. Oczywiście im wcześniej tym lepiej, ale nic nie stoi na przeszkodzie by w wieku senioralnym też podjąć wyzwanie. 

Wybierając gitarę warto przede wszystkim dopasować ją odpowiednio rozmiarowo. Ma to szczególne duże znaczenie w przypadku dzieci, gdyż źle dobrany instrument może tylko zniechęcić do nauki. Dla dorosłych standardowy rozmiar gitary to 4/4, ale w przypadku dzieci mogą to być rozmiary np.: 3/4 czy mniejsze 1/2. Tych rozmiarów dla dzieci jest kilka i dopasowuje się instrument przede wszystkim do wieku i wzrostu dziecka. My na początku przedstawimy wam dwie propozycje mniejsze w rozmiarze 3/4 dedykowane dla dzieci w wieku 6-9 lat. 

Yamaha CS 40 to sześciostrunowa gitara klasyczna w rozmiarze 3/4, która najczęściej polecaną jest dla początkujących. Charakteryzuje się bardzo dobrą jakością wykonania i komfortem gry, a to wszystko za bardzo nieduże pieniądze jak na instrument muzyczny. CS40 posiada świerkową płytę wierzchnią oraz boki, natomiast spód wykonany z drewna meranti. Dzięki takiemu połączeniu gitara wybrzmiewa pełnym, jasnym i ciepłym klasycznym tonem, które jednocześnie posiada przyjemny, wyraźny bas zagwarantowany przez obecność drewna meranti. W tej półce cenowej jest to rewelacyjna propozycja dla wszystkich poszukujących niedużej, poręczniej gitary klasycznej. 

Druga z proponowanych przez nas gitar w podobnej cenie dla młodszych muzyków to Miguel Esteva Natalia w rozmiarze 3/4. Modele klasyczne marki Miguel Esteva również należą do tych, które są najczęściej wybierane przez rodziców do nauki dla swoich dzieci. Model Natalia, dzięki precyzyjnemu wykonaniu i wykorzystaniu starannie wyselekcjonowanych gatunków drewna, brzmi i prezentuje się wygląda bardzo dobrze. Dzięki połączeniu świerkowej płyty wierzchniej i korpusu wykonanego z mahoniu brzmienie jest ciepłe, ale jednocześnie bardzo wyraziste. Basy nie dudnią a górne pasmo jest odpowiednio stonowane. Gitara ta często polecana przez nauczycieli gry i świetnie sprawdzi się jako pierwszy instrument do nauki i dla osób średnio zaawansowanych szukających poręcznego instrumentu. Yamaha CS40 vs Miguel Esteva Natalia – YouTube

 

Dla starszej młodzieży i dorosłych oczywiście rozmiar 4/4 będzie tym najodpowiedniejszym. I tu, jeżeli chodzi o modele to jak najbardziej mamy dla Was bardzo podobną propozycję jaką mieliśmy powyżej dla młodszych odbiorców. Jedyna zmiana to tak naprawdę tylko rozmiar. Z Yamahy zachęcamy do zobaczenia modelu C30 w rozmiarze 4/4, a od Miguel Esteva również zachęcamy do modelu Natalia, który nie tylko rewelacyjnie wygląda, ale też brzmi. Oba instrumenty od lat mają opinię najlepszych gitar do nauki gry, bardzo często polecane przez nauczycieli.  Yamaha C30 i Miguel Esteva Natalia – bitwa klasyków! – YouTube

 

Podsumowanie

Jeżeli chodzi o modele klasycznych gitar to Yamaha z serii C i Miguel Esteva Natalia należą do jednych z najlepszych jakie można znaleźć na rynku w tej budżetowej półce cenowej.